Do Sanktuariów Podhala – Relacja z Pielgrzymki

Następna, ostatnia już w tym roku pielgrzymka parafialna – w sobotę 13 października br. – wiodła nas szlakiem sanktuariów maryjnych w Myślenicach, Ludźmierzu, Zakopanem-Olczy i na Krzeptówki. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że – tradycyjnie – jedzie z nami ks. proboszcz Jacek Kuziel.

Myślenice to miasto blisko Krakowa, gdzie w parafii pw. Narodzenia Najśw. Maryi Panny, w pięknej, bocznej kaplicy (ostatnio odrestaurowanej) znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Pani Myślenickiej, ukoronowany przez ks. kard. Karola Wojtyłę w 1969 roku. Po kradzieży koron – rekoronacji dokonał Ojciec Święty Jan Paweł II na krakowskich Błoniach w 1987 roku. Obraz, datowany na koniec XVI wieku, związany jest z autentycznym wydarzeniem: łzami Najświętszej Maryi Panny, które kilkakrotnie pojawiły się na wizerunku. Kopia obrazu Matki Bożej Myślenickiej znajduje się w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W Ludźmierzu, w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, w głównym ołtarzu znajduje się przepiękna figura uśmiechniętej «Gaździny Podhala» – Matki Bożej Ludźmierskiej z Dzieciątkiem (z XV wieku). Znamienny jest szczegół z koronacji cudownej figury w 1963 roku: w czasie procesji z rąk Matki Bożej wysunęło się berło, które w locie pochwycił biskup Karol Wojtyła. Wokół świątyni zbudowano piękny Ogród Różańcowy, w którym odmawiamy Różaniec. Mieszczą się tam też stacje Drogi krzyżowej. Opuszczając Ludźmierz, spotykamy Gwiaździstą Pielgrzymkę z Podhala, Orawy i Spiszu, która wyruszyła pieszo z Nowego Targu do sanktuarium w Ludźmierzu w obronie Krzyża i Telewizji Trwam. Zmierzając do Zakopanego – odmawiamy w autokarze Litanię Podhalańską.

W Zakopanem-Olczy znajduje się znane Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik św. Katarzynie Labouré (w 1830 roku). Opiekę duszpasterską w sanktuarium sprawują Księża Misjonarze. Zachwycają nas piękne witraże wewnątrz świątyni, przedstawiające świętych kanonizowanych przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Uczestniczymy we Mszy św. odprawionej przez naszego ks. Proboszcza. Po Mszy św. gościnni Gospodarze zapraszają nas na poczęstunek. Niestety, góry zasłonięte są mgłą i nie możemy podziwiać panoramy Tatr. Widocznie Matka Boża pragnie, abyśmy zadowolili się tylko Jej blaskiem!

Zakopane-Krzeptówki są ostatnią stacją naszej pielgrzymki. Kościół – votum za ocalenie życia Ojca Świętego Jana Pawła II – jest klejnotem sztuki góralskiej. Króluje tutaj Matka Boża Fatimska. Figura jest pierwszą kopią figury fatimskiej, jaka dotarła z Fatimy do Polski. W Parku Fatimskim, przy ołtarzu papieskim odmawiamy Różaniec. Spotykamy tutaj dwa tradycyjne wesela góralskie, oczywiście w strojach regionalnych i z piękną, góralską muzyką. Z żalem opuszczamy Zakopane.

Każde Sanktuarium Maryjne przyciąga blaskiem świętości, dlatego tak wielu ludzi pielgrzymuje do tych świętych miejsc, gdzie Maryja króluje i czeka na nas.

Ewa Markowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *