Ogłoszenia duszpasterskie na 1. Niedzielę Wielkiego Postu — 06.03.2022

 1. Dziś rozpoczynamy wielkopostne rekolekcje parafialne dla dorosłych i studentów. Plan rekolekcji jest wywieszony w gablocie przed kościołem, był też zamieszczony w najnowszym numerze naszego pisma Z Życia Parafii…
 2. Dziś – i w każdą niedzielę Wielkiego Postu – o godz. 17.30 zapraszamy na nabożeństwo Gorzkich żali z kazaniem pasyjnym. Natomiast w piątki zapraszamy na Drogę krzyżową: dla dzieci o godz. 17.00; dla dorosłych o godz. 18.00; dla studentów i młodzieży o godz. 20.30. Pamiętajmy także, iż Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.
 3. Spotkanie Stowarzyszenia Miłosierdzia odbędzie się we wtorek, 8 marca, w Klubie Parafialnym o godz. 18.00. Związane ono będzie z planowaną na koniec marca zbiórką żywności, dlatego gorąco zapraszamy na spotkanie nie tylko należących do Stowarzyszenia, ale także wolontariuszy.
 4. Wspólnota dla Intronizacji Najśw. Serca Pana Jezusa zaprasza w czwartek, 10 marca, na wspólną adorację eucharystyczną o godz. 17.30, Mszę św. wieczorną i spotkanie formacyjne.
 5. Wspólnota Apostolskie Dzieło Pomocy dla Czyśćca zaprasza na Mszę św. wieczorną w intencji zmarłych i konających w piątek, 11 marca, i na spotkanie formacyjne.
 6. W sobotę zapraszamy na kolejne nabożeństwo w kaplicy św. Bernadetty o godz. 8.30.
 7. W przyszłą niedzielę wolontariusze HCPT Polska przeprowadzą kwestę na organizowanie dorocznej pielgrzymki do Lourdes dla osób niepełnosprawnych.
 8. Przypominamy raz jeszcze zasady obowiązujące przy przyjmowaniu Komunii Świętej na rękę: stając przed szafarzem należy w jego kierunku wyciągnąć obie dłonie, po czym palcami pustej dłoni uchwycić Hostię i przyjąć do ust, lub przyjąć bezpośrednio z dłoni. Nie należy dotykać Hostii, dopóki szafarz nie złoży jej na dłoni. Należy uczynić krok w bok i koniecznie spożyć Komunię bezpośrednio przy szafarzu. Popatrzmy też, czy na dłoni nie pozostały okruchy świętej Hostii.
 9. Przy wyjściu z kościoła oraz w zakrystii są przygotowane skarbonki dla dzieci – do samodzielnego złożenia i zbierania w Wielkim Poście ofiar na pomoc osobom chorym i biednym, świadczoną przez Caritas naszej archidiecezji (ofiary będą zbierane w kościele w Niedzielę Miłosierdzia czyli 24 kwietnia). W zakrystii można również zakupić tradycyjne baranki wielkanocne Caritasu; dochód z ich sprzedaży jest przeznaczony na wsparcie pomocy potrzebującym, świadczonej przez Caritas. Przy głównym wyjściu z kościoła znajdziemy skarbonę do składania ofiar pieniężnych na pomoc Ukrainie, i drugą – do składania ofiar na kwiaty do Grobu Pańskiego.
 10. Nasza parafia dołącza także do poszukiwania miejsc do tymczasowego pobytu lub zamieszkania dla uciekinierów przed wojną na Ukrainie: parafian, którzy mogliby i chcieli przyjąć uchodźców prosimy o zgłoszenie swoich danych do zakrystii albo kancelarii parafialnej.
 11. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej, którą można nabywać w zakrystii. Najnowszy numer Gościa Niedzielnego w dużej części poświęcony jest inwazji Rosji na Ukrainę: znajdziemy w nim analizy polityczne, artykuły opisujące sytuacje mieszkańców atakowanych miast, historie uchodźców i relacje o udzielanej im w naszym kraju pomocy. Podobnie w Niedzieli – przeczytamy o dramacie mieszkańców Ukrainy i pomocy im udzielanej (w wywiadzie z biskupem Witalijem Krywyckim), a także o tym, jak rozmawiać o wojnie z dziećmi. Do nabycia jest także Mały Gość Niedzielny dla dzieci, Miłujcie się! dla młodzieży oraz Staś dla najmłodszych.
 12. W ostatnim czasie odeszły do wieczności nasze parafianki:
  † Irena Gubała, z ul. Lea;
  † Helena Orawczyk, z ul. Rydla;
  † Anna Kuryłowicz, z ul. Altanowej. 
  Polećmy zmarłych Bożemu Miłosierdziu: Wieczny odpoczynek…