Vinaora Nivo Slider 3.x

Zimowisko Służby Liturgicznej

To był całkiem sympatyczny wyjazd, chociaż całkiem „na luzie”: zabrakło czasu na przygotowanie regulaminu – stwierdził ks. Bogdan. Bo też dla kogo? W czwartek 2 lutego z Krakowa pociągiem do Wrocławia wyjechało 8 osób: ks. Bogdan, s. Beata i p. Przemek oraz 2 chłopców (Paweł i Tomek) i 3 dziewczęta (Weronika, Magda i Olga); dopiero dzień później miało do nich dołączyć rodzeństwo: Kinga i Piotr. Podróżowali pociągiem – z przesiadką we Wrocławiu – do Kudowy-Zdroju, a dalej busem do Karłowa, gdzie zostali przyjęci przez p. Ewę i Mariana Brzozowskich w pensjonacie „Pod Jesionami”.

Pobyt zaczął się w piątek 3 lutego zgodnie z planem (którego nie było): wszyscy przy pięknej pogodzie i zapadając się w śniegu powędrowali do Pasterki i z powrotem; w schronisku PTTK w Pasterce był czas na długi popas i posiłek popołudniowy. W sobotę 4 lutego nastąpił zjazd do Nachodu: tam uczestnicy wspięli się na zamek, spacerowali po mieście (kadra wstąpiła do kawiarni na kawę), a na koniec powędrowali do znanego wszystkim marketu ALBERT przy granicy dla dokonania większych zakupów (Szef fundował kofolę klasyczną, wiśniową, cytrynową i „merunkową” czyli morelową).

Czytaj więcej...

Dwa w jednym - czyli wakacje służby liturgicznej

W sobotę 6 sierpnia 2016 roku – poranek był piękny, aczkolwiek pochmurny – wsiedliśmy wraz z opiekunami (ks. Bogdanem i p. Przemkiem) do znanego nam już dobrze wesołego busa p. Eugeniusza, by wyruszyć na północ Polski.

Najpierw wracaliśmy do ukochanych Borów Tucholskich, a  konkretnie do Bysławka, gdzie w dawnej „chacie bogatego gbura” myszy nie harcują, ponieważ p. Tomasz czuwa nad domostwem. A p. Iwona przygotowuje dla nas pyszne obiadki.

Wyjazd jak zapowiadał się doskonale, tak się i rozpoczął: ruiny zamku krzyżackiego i Stara Fara w Świeciu, niedzielne lody na tamtejszym rynku i wieczorne ognisko w Bysławku. Potem było Fojutowo i pozostawienie animozji pod tamtejszym akweduktem (bądź zabranie tych z zeszłego roku albo wcześniejszych☺), trasa piesza szlakiem Wielkiego Kanału Brdy do Rytla i kąpielisko nad jeziorem Głęboczek w Tucholi (z kąpielą tylko dla odważnych, a więc bardzo nielicznych). Wizyta w toruńskim Muzeum Piernika, w których mistrz „pierniczenia” zdradził nam wszystkie tajemnice toruńskich pierników, i spacer po Starym Mieście, w czasie którego Marek D. został „zgubą wyjazdu”. Męcząca trasa piesza doliną rzeki Brdy i obok rezerwatu Bagna nad Stążką do leśniczówki Gołąbek, by następnie znaleźć się nad Jeziorem Cekcyńskim Wielkim (było zimno i wiało okropnie!). W czwartek byliśmy w Bydgoszczy i mieliśmy okazję wyjścia na kopułę Bazyliki św. Wincentego a Paulo oraz skosztowania waty cukrowej „kosmicznych” rozmiarów (dzięki Pawłowi S.) na Wyspie Młyńskiej, a późnym wieczorem nad Jeziorem Bysławskim Małym obserwowaliśmy spadające z nocnego nieba perseidy.

Czytaj więcej...

PO ŚWIATOWYCH DNIACH MŁODZIEŻY: WIELKIE ŚWIĘTO MŁODOŚCI

Najpierw było dużo niepokoju i dużo zdziwienia. Niepokoju, czy Kraków poradzi sobie z wyzwaniem, jakim była organizacja Światowych Dni Młodzieży. Niepokoju, ilu będzie gości i jak się zachowają. Potem było zdziwienie mieszkańców Krakowa, którzy uciekli z miasta, ale po obejrzeniu wiadomości telewizyjnych czym prędzej wracali do siebie. Zdziwienie, że miał być Armagedon (massakra – jak dziś chętnie powtarzają młodzi), a tymczasem w Krakowie żyło się spokojniej i wygodniej, aniżeli po rozpoczęciu roku akademickiego. I zdziwienie gości z Europy: że Polska nie jest państwem policyjnym, że na ulicach można manifestować swoją wiarę i śpiewać religijne piosenki, że w naszym kościele w niedziele odprawia się dziewięć Mszy Świętych (Czy to tak na czas Światowych Dni Młodzieży? – pytali zaskoczeni przybysze). I zdziwienie gości z daleka: że Polacy są otwarci i życzliwi, a nie ponurzy i niechętni obcym. I zdziwienie internetowych frustratów: chcieliby coś napisać przeciwko Światowym Dniom Młodzieży, a wychodziło im, że mogą jedynie pytać… gdzie jest prezes Kaczyński? Co nijak się miało do tematu.

Czytaj więcej...

Odpust Parafialny 2015

W środę 11 lutego obchodziliśmy największe doroczne parafialne święto: uroczystość odpustową ku czci Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Okolicznościowe, odpustowe homilie głosił w tym dniu ks. Krzysztof Dura, przybliżając wiernym rolę Niepokalanie Poczętej i samej prawdy o niepokalanym poczęciu w naszym chrześcijańskim życiu. Ks. Krzysztof przewodniczył także uroczystej Mszy św. w intencji chorych o godz. 15.00, w czasie której skierował do chorych i wiernych w podeszłym wieku okolicznościowe orędzie. Jak każdego roku – na Mszę św. przybyło wielu wiernych starszych i chorych z naszej parafii, ale także z innych parafii krakowskich i spoza Krakowa. Do sakramentu namaszczenia w czasie Eucharystii o godz. 15.00, ale także po zakończeniu Mszy Świętych o godz. 9.00, 18.30 i 20.00, przystąpiło około 350 chorych; sakramentu namaszczenia chorych udzielało 8 księży (w tym gościnnie ks. Jan Kaczmarek z parafii Bł. Anieli Salawy).

Czytaj więcej...

Pielgrzymka czyli Rekolekcje w drodze

W dniach 6 – 11 sierpnia br. odbyła się XXXIV Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę. Z naszej parafii wędrowała grupa ósma, której patronem jest św. Wincenty a Paulo, założyciel Zgromadzenia Księży Misjonarzy i Sióstr Miłosierdzia. W tym roku w Szkole Maryi rozważaliśmy i uczyliśmy się, co znaczy wierzyć w Syna Bożego. Każda i każdy z nas przez 6 dni trudu i modlitwy pragnął odnowić w sobie chęć kroczenia za Jezusem w codzienności, w której tak łatwo dzisiaj zagubić Boga. Pielgrzymka przebiegła w tym roku bardzo łagodnie. Wszyscy dotarliśmy do Tronu Pani Jasnogórskiej pełni radości i entuzjazmu. Pogoda dopisywała pątnikom przez cały czas pielgrzymki z wyjątkiem jednego, ostatniego etapu, kiedy nieznacznie zmoczył nas deszcz. W naszej grupie wędrowało w tym roku około 90 osób, w tym dwóch kapłanów (ks. Jacek Piotrowski CM i ks. Andrzej Telus CM), siedem sióstr zakonnych i trzech kleryków. Grupę tworzyli nasi studenci Duszpasterstwa Akademickiego «Na Miasteczku», rodziny z dziećmi, małżeństwa, osoby samotne, starsze. W grupie wędrowali również goście z różnych stron Polski (z Rzeszowa, Pabianic, Częstochowy, Skwierzyny).

Czytaj więcej...

Ponownie do Trzciela

W dniach 16–29 sierpnia br. sześć krucjatek, ośmiu ministrantów oraz trzech gości z Myślenic uczestniczyło w wakacyjnym wyjeździe służby liturgicznej do Trzciela. Opiekę sprawowali ks. Bogdan i s. Beata.

Trzciel to niewielkie miasteczko położone we wschodniej części województwa lubuskiego. Odwiedzane było przez naszą grupę nie po raz pierwszy, co u niektórych uczestników wywoływało nieskrywany entuzjazm. Mieszkaliśmy na plebanii (dom św. Wincentego a Paulo), przy kościele parafialnym pw. św. Wojciecha. Towarzyszył nam kierowca – pan Eugeniusz – ze swoim busem, dzięki czemu mieliśmy zapewniony transport zawsze i wszędzie.

Jak to na wyprawach z księdzem Bogdanem bywa – nie mogło zabraknąć zwiedzania. Byliśmy w Poznaniu, gdzie zobaczyliśmy m.in. Ostrów Tumski i ratusz; oglądaliśmy pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie (najwyższy na świecie); nawiedziliśmy ciekawe świątynie, m.in. sanktuarium Matki Bożej w Rokitnie oraz kościoły w Brójcach, Klępsku i Kosieczynie (najstarszy drewniany kościół w Polsce!).

Czytaj więcej...

Znowu wakacje w Górach Stołowych

We wtorek 15 lipca br. na dwutygodniowe wakacje w Góry Stołowe (czyli do Karłowa w samym centrum Stołowogórskiego Parku Narodowego) udała się grupa 18 chłopców i dziewcząt z grona służby liturgicznej naszej parafii (grupę w większości stanowili uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów). Tym razem dwójka opiekunów – ks. Bogdan i p. Przemysław – została wzmocniona przez p. Agatę (czyli naszą stałą «pomoc medyczną») i p. Pawła, katechetę w Pabianicach i długoletniego współpracownika ks. Bogdana w organizacji i prowadzeniu wypraw turystycznych. W Góry Stołowe podróżowano zwykle pociągami, ale tym razem (i po raz drugi w historii) grupa przed dwa tygodnie poruszała się wynajętym busem, z p. Eugeniuszem za kierownicą.  

Czytaj więcej...

Msze św. w naszym kościele

Niedziele i święta

6.30   8.00   9.30 

11.00 (dla dzieci)

12.30  

15.00 (z wyjątkiem lipca i sierpnia)  

16.30   18.30  

20.00 (akademicka)

Dodatkowo w niedziele w roku szkolnym w Kaplicy Akademickiej:

11.00 (dla dzieci przedszkolnych)   

Dni powszednie

6.00 (z wyjątkiem lipca i sierpnia) 

7.00   8.00  

9.00 (z wyjątkiem lipca i sierpnia)

15.00 (od listopada do Wielkiej Środy)  

18.30  

20.00 (w roku akademickim od poniedziałku do piątku)

Kancelaria Parafialna

Kancelaria parafialna

czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 12.00 i 16.00 - 18.00 

Kontakt telefoniczny w godzinach urzędowania: (12) 622 59 21.

Poradnia życia małżeńskiego i rodzinnego

czynna w poniedziałki od godz. 18.00 i w środy od godz. 18.15 (z wyjątkiem lipca i sierpnia) w pokoju Biblioteki Żywego Różańca (obok zakrystii) 

Nie ma spotkań w piąty poniedziałek i piątą środę miesiąca

Można się zapisać osobiście w godzinach urzędowania poradni lub dzwoniąc na numer 694-100-644 (poza godzinami urzędowania poradni)

Spowiedź św.

w niedziele i święta pół godziny przed każdą Mszą św.

w dni powszednie: 6.00 - 9.00 

(w lipcu i sierpniu 7.00 - 8.00)   

18.00 - 19.00   19.30 - 20.00

(w roku akademickim od poniedziałku do piątku)


Nr konta parafii:  Bank PEKAO S.A. 04 1240 1431 1111 0000 1045 8488